آسیاب

شعر و غیره؛ و لاغیر

آسیاب

شعر و غیره؛ و لاغیر

مشخصات بلاگ
آسیاب

بسم الله
محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم
.............
آن نخل ناخلف که تبر شد ز ما نبود
ما را زمانه گر شکند، ساز می شویم...
صائب
.............
این قید " و غیره و لاغیر " ی که بالا آمده را از سریال روزی روزگاری به یاد دارم.
.............
اگر احیانا علاقه ای بود، نقل مطالب آزاد است!
.............
آدرس آسیاب در پیام رسان ایتا:
https://eitaa.com/asiab57

طبقه بندی موضوعی
محبوب ترین مطالب

دو راهی دروغین احمدی نژاد ـ روحانی

سه شنبه, ۱۷ فروردين ۱۳۹۵، ۰۲:۵۴ ب.ظ

بسم الله


سلام.

شاید بگویید هنوز زود است در این مورد نوشت؛ شاید هم حق بگویید. تقریبا چهارده ماه مانده به زمان انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم. و قطعا در مملکت (یعنی مرزهای جمهوری اسلامی)، و در کلی جاهای فراتر از مملکت (یعنی مرزهای انقلاب اسلامی)، خیلی کار مانده که باید انجام شود. اما این نوشته، شاید زمانش بگذرد اگر گفته نشود...


اصلا انگار این ریاست جمهوری یک جوری ست. بنی صدر رفت، شهید رجایی شهید شد، و آقا، رهبر شدند. این سه نفر، بعد از ریاست جمهوری شان دیگر در حالی نبودند که بتوانند دوباره کاندید شوند؛ ولی درباره ی سه رئیس جمهور دیگری که دوره شان گذشته، زمزمه ی بازگشت و بعضا اراده ی بازگشت به ریاست جمهوری بوده. و حالا که بیش از یک سال مانده به انتخابات، دوباره اسم و عکس احمدی نژاد را می توان در روزنامه ها دید؛ غالبا هم روزنامه های چپ.

نمی دانم؛ شاید برخی بخواهند به ما بقبولانند که تنها کسی که توان رقابت با روحانی را دارد، احمدی نژاد است. و شاید بچه انقلابی ها هم این حرف را باور کنند. انگار یا باید بپذیریم چهار سال دیگر روحانی رئیس دولت باشد، یا برگردیم به احمدی نژاد. احمدی نژاد حتما رقیبی جدی است برای هر که با او رقابت کند. همین حالا هم شاید ده میلیون رأی داشته باشد؛ بدون هیچ تبلیغی. اما آیا این باید ما را وسوسه کند؟

قبلا همین جا نوشته ام که سه بار به احمدی نژاد رأی داده ام؛ دو دوره ی سال هشتاد و چهار، و یک بار هم در انتخابات پرماجرای هشتاد و هشت. اما آن موقع ما خیلی چیزها را از او ندیده بودیم که حالا دیده ایم. من دوست ندارم خوبی های دولت نهم و دهم را انکار کنم. احمدی نژاد همان فردی ست که رهبری در مورد دولت او، البته دولت اول او، فرمودند با روی کار آمدن دولت نهم انقلاب در مسیر واقعی اش افتاد. و البته نقدهای مهمی را هم به دولت او دارم، و قبول دارم. ما ماجراهای مشایی را فراموش نکرده ایم و ان شاء الله فراموش نخواهیم کرد. ما تا روز آخر دولت دهم، چیزی از احمدی نژاد ندیدیم که نشان دهد از مشایی برگشته. حتا برای ثبت نام در انتخابات، او را همراهی کرد. چگونه دل مان را با احمدی نژاد، که زمانی بی هیچ چشم داشتی برایش تبلیغ می کردیم، صاف کنیم؟ (البته نه این که در مورد چیزی غیر از مشایی، حرف نداریم. فعلا بحث چیز دیگری ست.)

به نظر من دو راهی احمدی نژاد / روحانی، یا احمدی نژاد / هاشمی، دروغ است. راه این ها با هم متفاوت است؛ ولی تنها راه های پیش روی ما، این دوراهی نیست. شاید اگر بخواهیم تسلیم واقعیت های موجود بشویم، این دو راهی را اجتناب ناپذیر بپنداریم. ولی اگر بخواهیم واقعیت ها را تغییر دهیم، خواهیم دید که راه، جای دیگری ست. به نظر من باید تلاش کرد که به جامعه ـ آن هایی که هنوز می خواهند در قالب جمهوری اسلامی کار کنند ـ فهماند که این دو راهی فریب است. باید فضای جامعه به گونه ای شود که نمایند ی راه سوم، هر کس که هست، خود به خود بالا بیاید و شناخته شود.

انقلاب آن قدر عقیم نیست که بخواهد مرتب به آزمون پس داده ها برگردد. راه ما بازگشت به انقلاب است. اگر به امام و خلف ایشان بازگردیم، راه ها خودشان را نشان می دهند؛ فرمود الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا...

البته نباید فراموش کرد که راه، قطعا رنج دارد... ولی ارزشش را هم دارد.

یا علی

 • آسیابان

نظرات  (۹)

زنده باد بهار، زنده باد بهار، زنده باد بهار

اینکه نظام عقیم نشده که به امتحان پس داده ها برگردد حرف خطرناکی است، حرفی که می تواند جمهوریت نظام را زیر سوال ببرد، مردم می خواهند برگردند؛
اگر می گویید احمدی نژاد نه دلیل بیاورید همین طوری که نشد
و بی شک سعید جلیلی هم نمی تواند آن راه سوم باشد!
پاسخ:
کاش یک بار دیگر متن را بخوانید.
حرف من کار کردن در متن جامعه است. جمهوریت نظام زیر سوال می رود اگر مردم به این نتیجه برسند که نه به احمدی نژاد رای بدهد و نه به روحانی؟!!

همان یک دلیل مشایی، کافی ست. باز هم لازم باشد هست.

بنده اسمی از آقای جلیلی نیاوردم. احتمال کاندید شدن ایشان هم در ذهن بنده زیاد نیست. شاید زمانی بنویسم که چرا رای جلیلی زیاد نبود و شاید هنوز هم نباشد... رایی که البته هیچ ربطی به حقانیت ندارد
 • امیرحسین احمدی‌نیا
 • بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  میدانید ما هنوز هم به بلوغ سیاسی نرسیده ایم. صدا و سیما موقع انتخابات شروع میکند به ساخت برنامه که بگوید به بلوغ سیاسی رسیده ایم اما متاسفانه اینطور نیست و صدا و سیما مثل ***** **** ** **** * ****** *****. یک نمونه اش همین انتخابات ریاست جمهوری ست که هیچوقت درس نمیگیریم. از خاتمی به احمدی نژاد و از احمدی نژاد به روحانی. هیچکدامشان به هیچکدام ربطی ندارد. هرکدام تفکر متفاوتی دارند که از زمین است تا آسمان. یعنی مردم هر سال میبینند آن جریان خراب کرد به این جریان رای میدهند و اساسن و اصولن به جریان سومی توجه نمیکنند و این یعنی دقیقن یک دوراهی به قول شما فریب وجود دارد که خود مردم میسازند و خودشان فریبش را میخورند.
  * *** ****** * ****** *** ***** *** **** ***** **** * **** ********* ********** ** ****** ***** **** ***** **** ** **** *** **** * ** ***** ******** ** ***** * ** ** ***** * ** **** ** * ******** **** **** ****** ** ***** ** **** **** ** **** *** **** ** *** *** ** *** ** ******* ** **** ** ***** ** ** *** **** ** **** ***** *** * ***** ****** * *** ** ****** ******* ** ** *** * **** ***** * ***** ** ***** ** ****** ** ***** **** * ***** ***** ******* *** *** *** **** ***** ** *** ** ***** *** ** ****** ** **** ** ****** * *** ****
  پاسخ:
  حذف قسمتی از نظرات در این جا، بنا به برخی حساسیت های بنده است. خیلی ربطی هم ندارد که خط و ربط نویسنده اش به من شبیه باشد یا خیر.
  شما اسمی از مردم نیاورده اید که به احمدی نژاد رای بدهند یا نه، شما گفته اید  انقلاب به امتحان پس داده ها بر نمی گردد و این به نوعی صحه گذاشتن بر شایعه رد صلاحیت ایشان است که با جمهوریت در تضاد است.
  مشایی نیز که اعلام کرده است از دکتر احمدی نژاد جدا شده است و دیگر در سیاست وارد نمی شود.
  شما به جای تخریب خودی به آن طرفی ها حمله کنید بهتر است!
  بدون احمدی نژاد نتیجه ای مثل انتخابات مجلس تهران تکرار خواهد شد
  پاسخ:
  شاید اگر بخواهیم تسلیم واقعیت های موجود بشویم، این دو راهی را اجتناب ناپذیر بپنداریم. ولی اگر بخواهیم واقعیت ها را تغییر دهیم، خواهیم دید که راه، جای دیگری ست. به نظر من باید تلاش کرد که به جامعه ـ آن هایی که هنوز می خواهند در قالب جمهوری اسلامی کار کنند ـ فهماند که این دو راهی فریب است. باید فضای جامعه به گونه ای شود که نمایند ی راه سوم، هر کس که هست، خود به خود بالا بیاید و شناخته شود.

  این را نوشته ام. نمی دانم از این چند برداشت می شود کرد؟

  رد یا تایید هرکسی با شورای نگهبان است که حرفش روی چشم من جا دارد. از طرفی، من شاید در حد و قواره ای نباشم که شاگردی فقهای شورای نگهبان را بکنم؛ چگونه به آن ها بگویم که را رد کنند و که را تایید؟

  احمدی نژاد چه؟ از مشایی جدا شده؟ دلیلی هست؟

  ما پای انقلابیم. نه احمدی نزاد و غیر او. معیار خودی و غیر خودی هم برایمان اسم افراد نیست.

  ما مامور به وظیفه ایم؛ وظیف هم تلاش برای ناب تر کردن گفتمان های موجود است؛ تا رسیدن به امام و آقا.
 • امیرحسین احمدی‌نیا
 • 50 درصد که سانسور شد برادر :))
  پاسخ:
  ببخشید
  در این جهان راه راه
  راه راه راه
  کو کجاست راه؟
  (قیصر)
  بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  حرف های شماصحیح است امادرحال حاضربرای اینکه اجرایی بشه شایدسالهاطول بکشه مردم که یک شبه صاحب بصیرت نمیشوند اما قبول کنیداحمدی نژادباروحانی اصلا امکان مقایسه ندارندوقتی دولت احمدی نژادبه پایان رسیداقاگفتنداین دولت باردیگرارمان های امام رازنده کرد.شمایه نگاه به همین انتخابات مجلس بندازیدافرادمشهوراصولگرایاانقلابی هم اکثرارای نیاوردن چه رسدبه  افراد انقلابی که خیلی هم مشهورنیستند.******** *** **** ****** **** ***** ******* ****.احمدی نژادحداقل استکبارستیزبود
  پاسخ:
  شاید زمانی بنویسم که اگر مجبور به انتخاب بین احمدی نژاد و روحانی شوم، چه می کنم و جرا.

  آقا آن را فرمودند، ولی این را هم گفتند که دولت بعد باید خوبی های این دولت را داشته باشد و ضعف هایش را نه. خوبی های احمدی نژاد یکی و دوتا نیست. ولی این دلیل نمی شود او را دربست بپذیریم یا او را بت کنیم (که البته شما هم این کار را نکرده اید)

  قسمت آخر پاسخم به آرین نظر بت بزرگ هم شاید به سخن شما مربوط باشد.

  تشکر
  الآن برای فهماندن جامعه و روشنگری دیر است و حتی اگر دیر نباشد مثلا چکار میخواهید بکنید؟ بعد از انتخابات 92 هم این حرف ها زده شد و خیلی خوب در انتخابات 94 دیده شد که این حرف ها بی فایده است و راه نجات همان احمدی نژاد است!

  پاسخ:
  هیچ وقت شاید برای روشن گری دیر نباشد. اگر جامعه نیاز به فهماندن دارد، باید این کار را کرد؛ وگرنه اگر بدون روشن بینی رای داده شود، دوباره بعد از مدتی کسی که ـ مثلا ـ فن بیان بالاتری دارد رای می آورد. کسی که به مدل حرف زدن احمدی نژاد در مناظره رای بدهد، شاید چهار سال بعد هم به "هم سانتریفیوژ بچرخد، هم زندگی مردم" روحانی رای بدهد.
  امام پانزده سال، و بلکه بیش تر کار کردند تا مردم به بلوغی نسبی رسیدند و انقلاب پیروز شد. اگر دعوای اما صرفا سر اشخاص بود، این کار را می کرد؟ انقلاب اسلامی یک پدیده ی فرهنگی بود و ادامه ی حیات و گسترش آن هم نیازمند کار فکری و فرهنگی است. ولو بیست سال طول بکشد.

  این حرف ها، اگر عملی شود، بی فایده نیست.

  یک سوال، شما از چه زمانی احمدی نژاد را می شناسید؟ منظورم شناخت به این معنی نیست که صفات و... او را شناخته باشید ها. نه؛ اولین بار که شنیدید این جور آدمی وجود دارد کی بود؟

  آن هفده هجده میلیونی که سال هشتاد و چهار به احمدی نژاد رای دادند، چند درصدشان یک سال قبلس احمدی نژاد را می شناختند؟ شما از کجا مطمئنید فرد، و مهم تر از فرد تفکر و گفتمانی وجود ندارد که در این مدت مردم ببینند و بپسندندش؟

  بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  اتفاقا چند شب پیش در یک میهمانی فامیلی با چندنفر از افراد فامیل بر سر همین بحث داشتیم
  صحبت های حاج مهدی عزیز به نظرم کاملا درست و قابل دفاع است
  اگر دوستان از نوع نگاه ایشان به مسائل نگاه کنند قطعا به همین حرفهای ایشان میرسند
  در آن جمع فامیلی هم تقریبا همه ی صحبت دوستان بر این بود که دوراهی احمدی نژاد-روحانی در انتخابات ریاست جمهوری آینده وجود دارد و به فرد دیگری نمیتوان اندیشید چون توان رقابت با آقای روحانی را ندارد و قطعا شکست میخورد همانطور که اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم در تهران و برخی شهرهای دیگر شکست خوردند؛و جواب بنده هم این بود که به قول حضرت امام خمینی،هدف وسیله را توچیه نمیکند * ** ***** ** **** ****** ******* ***** **** ****** ***** **** ********* **** ***** **** ** ***** *** ** ** ***** ***** ** **** *** **** ****
  آقای احمدی نژاد سال84 که آمد مردم از دولت اصلاحات خسته شده بودند و شعارهای انقلابی ایشان باعث شد که مردم به وی اعتماد کنند و امید بهبودی داشته باشند که البته تا حدودی هم بهبودی حاصل شد *** ** *** **** ** *** **** ** ** ** ** **** ****** ***** ***** ***
  ظبیعتا انتظار ما از آقای احمدی نژاد که آن شعارها را میداد بسیار بیشتر از انتظار ما از آقای روحانی و امثاله است و توقعاتمان از این دو نفر یکی نیست *** ****** *** **** ******** خطاهای این دو نفر هم با هم متفاوت است و ما انتظار برخی خطاها را از آقای احمدی نژاد هرگز نداشته و نداریم و بنابراین یک خطایی که از منظر ما شاید به نسبت آقای روحانی کوچک باشد به نسبت آقای احمدی نژاد بسیار بزرگ است *** ** ** **** ****** **** ** *** ******** ***** ** ****** ***
  آقای احمدی نژاد در سال 84 خود را فردی ولایت مدار و تابع محض ولایت نشان داد ولی آقای روحانی اینگونه **** * نشان نداد پس ذره ای انحراف از خط ولایت برای آقای احمدی نژاد بسیار بزرگ محسوب میشود و شاید برای آقای روحانی اینقدر بزرگ نباشد
  "حسنات الأبرار سیئات المقربین" و "لاجرم هرکه (در نردبان ولایت) بالاتر نشست استخوانش سخت تر خواهد شکست" خلاصه ی این عریضه ی عریض و طویل بنده است و لذا دوستان نسبت به این نکته آگاه و هوشیار باشند
  پاسخ:
  سلام بر آقا سعید

  تشکر از نظر لطفت.
  شما هم ببخشید که نظرتان را ستاره دار کردم!
  تنهاراه بصیرت افزایی اشنایی باخط وافکارامام است .برهربچه مذهبی واجب است که حداقل جلد21صحیفه امام روبخونه ودرنشروگسترش انهاتلاش کند.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">