آسیاب

شعر و غیره؛ و لاغیر

آسیاب

شعر و غیره؛ و لاغیر

مشخصات بلاگ
آسیاب

بسم الله
محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم
.............
آن نخل ناخلف که تبر شد ز ما نبود
ما را زمانه گر شکند، ساز می شویم...
صائب
.............
این قید " و غیره و لاغیر " ی که بالا آمده را از سریال روزی روزگاری به یاد دارم.
.............
اگر احیانا علاقه ای بود، نقل مطالب آزاد است!
.............
آدرس آسیاب در پیام رسان ایتا:
https://eitaa.com/asiab57

طبقه بندی موضوعی
محبوب ترین مطالب
مطالب پربحث‌تر

زن؛ مادر یا مدال گیر؟

سه شنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۵، ۰۸:۰۷ ب.ظ

بسم الله

بازخوانی گفتاری از علامه جوادی آملی؛ به بهانه ی سخنان اخیر رئیس جمهور در مورد زنان. حتما ارزش مطالعه را دارد...


حضرت آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به آیه «خَلَقَکُم مِّن نَّفْسٍۢ وَ‌ٰحِدَةٍۢ ثُمَّ جَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَأَنزَلَ لَکُم مِّنَ ٱلْأَنْعَـٰمِ ثَمَـٰنِیَةَ أَزْوَ‌ٰجٍۢ ۚ یَخْلُقُکُمْ فِى بُطُونِ أُمَّهَـٰتِکُمْ خَلْقًۭا مِّنۢ بَعْدِ خَلْقٍۢ فِى ظُلُمَـٰتٍۢ ثَلَـٰثٍۢ ۚ ذَ‌ٰلِکُمُ ٱللَّهُ رَبُّکُمْ لَهُ ٱلْمُلْکُ ۖ لَآ إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ ۖ فَأَنَّىٰ تُصْرَفُونَ» اظهار کرد: هیچ تفاوت و تفاخری انسان بر انسان ندارد، مبدأ فاعلی و مبدأ غایی همه یکی است، ساختار داخلی همه هم یکی است و مبدأ قابلی همه هم یکی است، آدم از حقیقتی خلق شد که حوا هم از آن حقیقت خلق شده است، زن هم مانند مرد از همان حقیقت خلق شده است.

وی ادامه داد: تفاوتی در خلقت انسان‌ها و تفاوتی در خلقت زن و مرد نیست، هزاران آدم آمدند و رفتند، هیچ دلیلی بر تفاخر نیست مگر عمل صالح، به جای این که بفرماید از یک شخص واحد فرمود از یک نفس واحد آفرید، تفاوت بین زن و مرد نیست، اما در برخی از ویژگی‌ها زن نسبت به مرد گاه مساوی مرد است، گاه بیشتر از مرد می‌برد، گاه کمتر از مرد است، این ویژگی‌های زن و مرد یک اختلافی است برابر خلقت‌هایی که دارد، او باید مادر بشود و این مادری عاطفه لازم دارد، هرگز مرد این توان را ندارد که فرزند رئوف و مهربان تربیت کند.

مؤلف کتاب مفاتیح‌الحیاة با بیان این‌که الان باب شده بچه‌ها را ببرند مهد کودک و این خطر است، اظهار کرد: همین که پدر و مادر بزرگ شدند و سالمند شدند آن‌ها را به خانه سالمندان می‌برد چون مهر و عاطفه نچشید، هفت سال کودک باید در دانشگاه عاطفه باشد، تنها کسی که می‌تواند عاطفه را به جامعه ببرد،‌ تنها کسی که می‌تواند عاطفه را به جان انسان تزریق کند آغوش مادر است، این عواطف که کم شود و زندگی گذشت و قرض‌الحسنه‌ای کم شود و بانک‌های ربوی زیاد شود، نتیجه‌اش همین ده دوازده میلیون پرونده‌ای است که در دستگاه قضا هست.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به نقش عاطفه در تربیت جامعه ابراز کرد: ما خیال می‌کنیم کمال زن در این است که برای ما برود مدال بیاورد، کمال زن در مادر شدن است، در فرزند تربیت کردن است، کمال زن در اصلاح جامعه است، چرا عواطف در جامعه کم است، زن از همین حقیقت خلق شده است، به ما گفتند بیراهه بروید ما هم گفتیم چشم، فضیلت زن در این نیست، که زن و دختر ما برود پایش را دراز کند و یک کسی را بزند و برای ما مدال بیاورد، فأین تذهبون، به کجا داریم می‌رویم.

مفسر برجسته قرآن کریم با اشاره به آیه «یَخْلُقُکُمْ فِى بُطُونِ أُمَّهَـٰتِکُمْ» اظهار کرد: برای ساختن برج یک ملات نرمی لازم است، اهل‌بیت(ع) فرمودند سخنان ما آن ملات جامعه است که جامعه روی هم بند شود، یک ملات نرمی لازم است که برج ساخته شود، رهبری اهل‌بیت(ع) آن ملات نرم است، الان این عاطفه و ملات گرفته شد ... جامعه را نه بانک ربوی اداره می‌کند که قرض‌الحسنه را برمی‌دارد و نه این خشونت‌ها و مدال‌گیری‌های زنانه، جامعه را زن و عاطفه زنانه اداره می‌کند.

وی ابراز کرد: هر جا سخن از دستورات قهری هم هست، دستورات مهری هم هست، کار عاطفه برای جلوگیری و دفع این خطرات است نه رفع، اما آن چه که جامعه را روشن و موفق می‌کند دفع خطر است که به وسیله مادر ممکن است، اگر شما خانه سالمندان را می‌بینید یک مرگ تدریجی دارند که فرزندان آنان برایشان سالی یک‌بار گل می‌آورند، این برای آن می‌اندازدشان در خانه سالمندان که در مهد کودک تربیت شد و این خلاء هفت ساله را هیچ کس پر نمی‌کند و این با آغوش مادر و شیر پرمی‌شود، حق حضانت و شیر از آن مادر است، برای این که فرزند باید این هفت سال را در آغوش مادر زندگی کند، خداوند عاطفه را به مادر داد و عقلانیت و مدیریت را به مرد داد.

منبع: رسا نیوز (البته بنده این مطلب را چند سال قبل از رسا گرفته ام)

 • آسیابان

نظرات  (۷)

 • محمدرضا‍ حمیدی
 • چند وقت پیش راننده ی یکی از اتوبوسهای شیراز زن بود. من صندلی اول بودم؛ زنهایی که می آمدند بلیط بدهند، ذوق زده می شدند و جملات حاکی از شادی و نشاط می گفتند. من واقعا فکر می کردم این کار، این همه ذوق داره؟ باید مردها روزی صئ بار ذوق مرگ بشند پس.
  پاسخ:
  احسنت
  :)
  خیلی عالی

  ممنون بابت انتشار این مطلب.
  پاسخ:
  تشکر
 • صحبتِ جانانه
 • خیلی هم خوب
 • به بهانه ی روز جهانی زن!
 • سلام
  اینکه زن ها از رانندگی اتوبوسی یک زن ذوق نمایند قطعا و فقط نشانه ضعف جامعه (منظور از جامعه از بالاترین تا جزئی ترین جزء اون هست, ینی هم اون دسته ای ک سیاست های ب اصطلاح کلان و دوردست رو پی ریزی میکنند! البته اگر دوردستی داشته باشند و هم کوچکترین جزء جامعه که خانواده باشه) در ایجاد و تثبیت نقش حیاتی زن بعنوان زن در جامعه میباشد نه چیز دیگر؛ و اینکه شاید روزی که یک مرد بتواند یک شکم بزاید مردها بتوانند با هیجان تمام در این رابطه ابراز ذوق نمایتد!
   وقتی به ثمر آورن یک فرزند, و مهم تر تربیت او در جامعه از ارزش بودن دور شده و جای خود را به مثلا مدرک تحصیلی, شغل اداری که به وضوح نمود بیشتری در جامعه دارد و به طبع اون درآمد مالی و خیلی ارزش_نما ها داده خب باید هم اینطور ذوق زده شوند از دیدن زنی که راننده ی اتوبوس است.
   و اینکه خب زن باید زن باشد در درجه ی اول, همانطور که یک مرد باید مرد باشد قاعدتا, این عدم توازن زنانگی زن ها در جامعه رابطه ی مستقیم با ( عرض پوزش از این کلمه صرفا جهت روشن شدن مطلب بیان می کنم) نامردانگی مردان دارد, راستی در این مباحث که کدامیک علت و دیگری معلول آن است حکایت داستان پیدایش تخم مرغ و مرغ هست! بابام جان نتیجه ای نداره بحث کردن دربارش, یک واکنش با دو پیکان دو جهته.
  با پرگویی قصد سَر بُردن حوصله ندارم وگرنه درد بسیار است...

 • مصطفی موسوی
 • من یه نظر اینجا گذاشته بودم
  ثبت نشده؟
  پاسخ:
  نه کاکو!
  مدال آوردن زن، و حتی مرد، به خودی خود باعث افتخار نیست. شاید حتی ارزش هم نباشه. اما ورزش کردن ارزشه. ورزش راحت ترین و‌مؤثرترین راه‌برای سالم‌بار آوردن جوونا و محافظت از بدن (امانت الهی) هست. و خیلی اتفاقای مثبت دیگه‌ای که نیازی به گفتن نیست. و شرکت توی مسابقات ورزشی هم انگیزه‌ای برای ورزش کردن.
  شاید راه‌های دیگه‌ای هم برای استمرار شرکت در مسابقات باشه اما این راه‌هم‌خیلی مؤثره و‌خب یه‌نسخه‌رو‌نمیشه برای همه‌پیچید :)
  پاسخ:
  نکته ی جالبی ست...
  ولی فکر می کنم ذات ورزش جدید در کلیت خود، به "خود"نمایی نزدیک تر است تا ابزاری برای سلامتی.
  ورزش جدید و قدیم نداره. ولی مسابقات ورزشی آره. و اونم ضعف در تزریق اخلاق به ورزش هستش. ما قبلا هم از پوریای ولی گرفته تا همین مرحوم تختی مسابقات و مدال آوری وجود داشته اما روح اصلی ورزش و پهلوانی غلبه داشته. اما الان مثل خیلی چیزای دیگه پوستش مونده و روحش رفته در خیلی از موارد 
  پاسخ:
  ممنون
  ولی فکر می کنم اخلاقی کردن بعضی کارها مثل اینه که برای این که کارمون اخلاقی باشه، با وقتی با یک نفر زد و خورد و فحش کاری داریم، لبخند بزنیم. حداقل اینه که ظرفیت بعضی چیزها برای اخلاقی شدن خیلی پایینه؛ اگر اخلاقی شدن شون محال نباشه!
  این ادعایی هست که بعضی دارند و بی حساب هم نیست و ارزش فکر کردن داره.

  اگر دوستانی مایلند صحبت هایی در این حال و هوا رو از فردی که این کاره است بشنوند، بهشون مطالعه ی دو کتاب "تربیت پهلوانی" و "داستان ورزش غرب" رو پیشنهاد می کنم. هر دو از آقای اسماعیل شفیعی سروستانی.

  و البته بهتر بود به جای ورزش جدید، بنویسم ورزش مدرن.

  باز هم ممنون آقا مصطفا :)

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">