آسیاب

شعر و غیره؛ و لاغیر

آسیاب

شعر و غیره؛ و لاغیر

مشخصات بلاگ
آسیاب

بسم الله
محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم
.............
آن نخل ناخلف که تبر شد ز ما نبود
ما را زمانه گر شکند، ساز می شویم...
صائب
.............
این قید " و غیره و لاغیر " ی که بالا آمده را از سریال روزی روزگاری به یاد دارم.
.............
اگر احیانا علاقه ای بود، نقل مطالب آزاد است!
.............
آدرس آسیاب در پیام رسان ایتا:
https://eitaa.com/asiab57

طبقه بندی موضوعی
محبوب ترین مطالب

واقعا هیچ کس برای رهبری، هاشمی نمی شود؟

چهارشنبه, ۶ بهمن ۱۳۹۵، ۱۲:۴۴ ق.ظ

بسم الله


سلام

خب؛ آقای هاشمی از دنیا رفت و این قضیه می تواند بهانه ی نوشتن مطالب گوناگونی شود... شاید گاهی این جا چیزهایی بنویسم در این باره.

الآن نظرم به جمله ای است که هم در تهران و هم در شیراز، دیدم که بنر شده و احتمالا برای عده ای سؤال برانگیز. جمله از حضرت آقا بود؛ و اصلش این است: «برای شخص من هیچ کس آقای هاشمی رفسنجانی نخواهد شد.» طبیعی است که این جمله برای عده ای پرسش ایجاد کند که چگونه رهبری از یک سو  به اختلافات نظری خود با آقای هاشمی تصریح می کنند و نماز او را به آن شکل می خوانند؛ و از سویی چنین جمله ای می گویند.

به نظرم یک قسمت جواب بر می گردد به موقعیتی که این جمله در آن گفته شده. این صحبت مربوط به دوم خرداد است؛ آن هم نسخه ی اصلی دوم خرداد! یعنی سال هفتاد و شش؛ و پاسخی است به پرسش خبرنگار صدا و سیما پس از شرکت در انتخابات. جمله با صدر و ذیلش این است:

"هرکس که امروز، ان‌شاءاللَّه رأی بیاورد و نامش از این صندوق ها بیرون بیاید، من با او همان‌طور رفتار خواهم کرد که در هشت سال گذشته با آقای رئیس جمهور، جناب آقای هاشمی رفسنجانی رفتار کرده‌ام. البته خوب؛ برای شخص من، هیچ کس آقای هاشمی رفسنجانی نخواهد شد؛ اما امیدواریم برای ملت بشود و بتواند برای کشور همان‌طور شخصیتی باشد و همان‌طور تلاشی بکند و بلکه بیشتر و بهتر؛ چون باب رحمت الهی واسع است."

پس این جمله اولا در مورد انتخاب رئیس جمهور است؛ و ثانیا آن هم در موقعی که فقط چهار نفر در مظان انتخاب بودند (ری شهری، ناطق نوری، مرحوم زواره ای، و خاتمی).

و نکته ی بعد همان جمله ی مشهور امام که میزان را حال فعلی افراد دانستند (بدون قضاوت در مورد این که حال هاشمی هفتاد و شش و نود و پنج چه نسبتی با هم داشت).

و شاهد این که این جمله صحبتی مطلق (و برای هر شرایطی) نبود این که حضرت آقا در خطبه ی مشهور بیست و نه خرداد 88 فرمودند:

«من البته در موارد متعددی با آقای هاشمی اختلاف‌نظر داریم، که طبیعی هم هست؛ ولی مردم نباید دچار توهم بشوند، چیز دیگری فکر کنند. البته بین ایشان و بین آقای رئیس جمهور از همان انتخاب سال ۸۴ تا امروز اختلاف‌نظر بود، الان هم هست؛ هم در زمینه‌ی مسائل خارجی اختلاف‌نظر دارند، هم در زمینه‌ی نحوه‌ی اجرای عدالت اجتماعی اختلاف‌نظر دارند، هم در برخی مسائل فرهنگی اختلاف‌نظر دارند؛ و نظر آقای رئیس جمهور به نظر بنده نزدیکتر است.»

و این ماجرا را لابد در این مدت زیاد شنیدید که جمله ای را که آقا در نماز مرحوم آقا مجتبا تهرانی و آیت الله خوش وقت سه مرتبه تکرار کردند، در نماز آقای هاشمی نگفتند. و این که آقا ـ طبق نقلی که شده ـ فرموده بودند در فتنه ها به آقای خوش وقت نزدیک شوید... و تمجیدهایی که از بصیرت و علم و صفای علامه مصباح کردند و فرمودند خیلی بعید است فرد دیگری را داشته باشیم که این سه در او، مثل آیت الله مصباح جمع باشد و...

البته یک احتمال دیگر هم باقی است؛ این که آقا به دلایلی که ما نمی دانیم، یک علاقه ی "شخصی" به مرحوم هاشمی داشته اند؛ مثل علاقه ی دو رفیق که شاید در خیلی امور هم اختلاف نظر داشته باشند. این احتمال سر جای خود قابل اعتناست؛ اما به نظرم این که این علاقه را پوستر کنیم و موجب اشتباه مردم شویم درست نیست. آن چه برای علاقه مندان و پیروان خط ولایت مهم است، اصول انقلاب و شاخصه هایی است که رهبری می دهند، نه رفاقت قدیمی ایشان با افراد.


پ.ن یک. یکی از مغلطه های رایج در عالم سیاست این است: نقل قول تک جمله ها، بدون اشاره به صدر و ذیل آن، و موقیعتی که جمله در آن بیان شده است. چه جمله را دوستی گفته باشد و چه دشمنی. خدا کند ما دانسته یا ندانسته گرفتار این کار نشویم.


پ.ن دو. لینک دو صحبت نقل شده از آقا:

مصاحبه دوم خرداد هفتاد و شش.

خطبه نماز جمعه بیست و نه خرداد هشتاد و هشت. • آسیابان

نظرات  (۶)

 • محمدرضا‍ حمیدی
 • مطلب متینی بود؛ جدای از شخص، این مغالطه خیلی کاربرد دارد که یک جمله گلچین شود و صدر و ذیلش دیده نشود؛ تقریبا در همه ی دسته جات سیاسی هم هست؛ شاید یک عده با قرآن هم همین یرخورد را داشته اند؛ آنجا که می فرماید
  اَلَّذینَ جَعَلُوا القُرءانَ عِضین

  همانها که قرآن را تقسیم کردند(؛آنچه را به سودشان بود پذیرفتند، و آنچه را بر خلاف هوسهایشان بود رها نمودند)! (91 حجر )


  بالاخره روز فوت هر شخص نمیشه ازش بد گفت،‌چون هم غیبته و هم طرف دستش از دنیا کوتاهه و نمی تونه جوابت رو بده. اون سه روز هم برا جلوگیری از فتنه صداوسیما شروع به تعریف و تمجید هاشمی کرد.
  یاد خطبه ی ۸۸ بخیر:-) 
 • آرزوهای نجیب (:
 • بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  **** *** * **** ***** 
  مگه نماز آقای هاشمی رو چه جوری خوندن؟؟؟ 
  البته این هیچکس شبیه هاشمی برای من نمیشه رو یه مدل دیگه اش رو توی پیام تسلیتش گفتن، نگفتن! 
  البته با کلیات حرف شما موافقم ولی مدل تحلیل کردنتون یه جوریه :|

  پاسخ:
  ممنون از نظرتان

  در مورد چگونه نماز خواندن جست و جویی در اینترنت کنید؛ یک از ذکرهایی که معمولا در نماز خوانده می شود (و همان طور که نوشتم، حضرت آقا آن را در نماز آیت الله خوشوقت و آیت الله مجتبا تهرانی این ذکر را سه بار خواندند) در نماز بر آقای هاشمی خوانده نشد. و این، خالی از نکته نبود.

  راجع به پیام هم گفتنی زیاد است؛ در این پیام تصریح شده بود به سابقه ی زیاد دوستی و این که "با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی‌شناسم که تجربه‌ای مشترک و چنین درازمدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ‌ساز به یاد داشته باشم." اگر این که "هیچ کس برای من هاشمی نمی شود" این گونه فهم شود، هیچ؛ ولی مساله این است که وقتی این تک جمله را در این حجم منتشر می کنند، ممکن است برخی فکر کنند این جمله نه راجع به "رفاقت شخصی"، بلکه راجع به تایید تفکرات آقای هاشمی باشد؛ که قطعا افراد دیگری داریم که اندیشه هاشان به رهبری نزدیک تر از آقای هاشمی باشد.

  در ضمن، شکر خدا مدتی است بسیار بسیار کم با صدا و سیما ارتباط دارم؛ گاهی شاید در یک ماه، یک دقیقه هم تلوزیون نبینم. در مدت وفات آقای هاشمی هم تلوزیون ندیدم. و این جمله را در تابلوهای شهرداری تهران و خانه ی کارگر (اگر درست یادم مانده باشد) دیدم. پس نظر این نوشته به صدا و سیما نبود.
  امان از دست این مغلطه ی رایج در عالم سیاست!
 • آرزوهای نجیب (:
 • منم منظورم شما نبودید در اون تکه کامنتی که شطرنجیش کردید، خطابم به کامنت بالایی ( کامنت ساده) بود که از همچین لفظی استفاده کردند(: 
  بعد الان که کامنت بنده خدا رو دوباره خوندم دیدم ایشون هم منظورش چیز دیگه ایی بود. باید بین فتنه و صداسیما کاما می ذاشتند، برای همین من بد منظورشون رو متوجه شدم (:
  خلاصه بی دقتی  من رو ببخشید 
  پاسخ:
  خواهش می کنم
  تشکر از توضیح تان
  سیاست و این دغل بازیها

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">