آسیاب

شعر و غیره؛ و لاغیر

آسیاب

شعر و غیره؛ و لاغیر

مشخصات بلاگ
آسیاب

بسم الله
محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم
.............
آن نخل ناخلف که تبر شد ز ما نبود
ما را زمانه گر شکند، ساز می شویم...
صائب
.............
این قید " و غیره و لاغیر " ی که بالا آمده را از سریال روزی روزگاری به یاد دارم.
.............
اگر احیانا علاقه ای بود، نقل مطالب آزاد است!
.............
آدرس آسیاب در پیام رسان ایتا:
https://eitaa.com/asiab57

طبقه بندی موضوعی
محبوب ترین مطالب
مطالب پربحث‌تر

چند احتمال در باب ترامپ

چهارشنبه, ۳ آذر ۱۳۹۵، ۱۱:۵۳ ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم


سلام.

در چند هفته ی اخیر، دو اتفاق مهم در عالم افتاد. یعنی این دو اتفاق مهم بودند؛ و شاید اتفاقات مهم دیگری هم بود البته. یکی مراسم اربعین سیدالشهدا (علیه السلام) و دومی انتخابات امریکا. این دو را به نظرم می توان در یک دید کلان و عمیق، در یک تحلیل بررسی کرد راجع به وضع عالم و سیر حرکت آن. اما از آن جا که من نه دید کلان دارم و نه عمیق، و نه خیلی از وضع عالم و سیر حرکت آن سر در می آورم، خودم و شما را معطل نگاه واحدی به این دو نمی کنم. فعلا در مورد انتخابات امریکا مطلبی می نویسم... همین.


انتخابات اخیر امریکا را هم می توان از جنبه های گوناگون دید. قبلا به مناسبتی در نظر داشتم مطلبی بنویسم با عنوان "در فضیحت دموکراسی"! از مناسبتش خیلی گذشته؛ ولی هنوز شاید نوشتنش بی مناسبت نباشد. باشد طلب تان ان شاء الله. در باب "ترامپ" به نظرم حرف ها و گفتنی ها زیاد است. در مورد چرایی رأی آوردن او هم. یکی از احتمالات جدی این است که رأی آوردن ترامپ، بیش تر از آن که ناشی از حرف های او در باب مسلمین و مهاجرین و برجام و داعش و این ها باشد، متأثر از این بود که او ـ علی الظاهر ـ منتقد وضع موجود در امریکا بود. خواندم که فردی در جلسه ای به ترامپ گفته بود به تو رأی می دهیم، چون سیاست مدار نیستی! و این حرف، حرف کمی نیست... و این طور شد که ـ باز هم علی الظاهر ـ بسیاری از نخبگان سیاسی، و یا به عبارت بهتر اهل سیاست امریکا، از هر دو حزب مطرح مخالف ترامپ بودند و طرف دار کلینتون. حتا برخی جمهوری خواهان مطرح، از کاندیدای دموکرات طرف داری کردند؛ احتمالا به این خاطر که او قاعده ی بازی را می داند... و اتفاقا برخی مردم برای به هم زدن همین قاعده و ساختار بسته (که این بسته بودن، تعارضی با وجود دو حزب ظاهرا متعارض ندارد) به ترامپ رأی دادند. در داخل ایران هم چنین تحلیلی از انتخاب ترامپ را می شود دید.

اما آیا این را می شود باور کرد؟ به نظر من می توان احتمالات دیگری هم داد...

من فکر می کنم در باب ترامپ چند احتمال را می توان مطرح کرد. سعی می کنم خلاصه بنویسم.

یک. ترامپ راست گو هست و آمده تا ساختار قدرت را به هم بریزد و آن افراد حاضر در ساختار که از او می ترسیدند، حق داشتند. ترامپ علاوه بر راست گویی در نقدی که داشت، پای عهد خود هم می ماند...

دو. ترامپ راست گو هست و آمده تا ساختار قدرت را به هم بریزد و آن افراد حاضر در ساختار که از او می ترسیدند، حق داشتند؛ اما ترامپ در عین راست گویی در نقد، پای عهد خود نخواهد ایستاد؛ یعنی نمی تواند بایستد... مگر در افتادن با ساختار پیچیده ای که شکل گرفته کار آسانی است و بقیه خواهند نشست تا او کارش را بکند؟ (شبیه این احتمال را در کشور خودمان هم شاید بتوان دید؛ شرحش را بگذارید ننویسم... فقط فکر کنید یک نفر بخواهد در ایران با نظام بانکی و دانشگاه آزاد در بیفتد... به نظرتان چه می شود؟)

سه. ترامپ دروغ گو بوده و هدفش فقط جمع رأی بوده. علاوه بر دروغ گویی، ترامپ و مشاورانش خوب توانسته اند رگ مردم را و رأی شان را بگیرند. پس نه ساختاری عوض می شود و نه نگرانی ها چندان به جا بوده. از بعضی حرف های اخیر ترامپ، این احتمال قوت می گیرد... و از این حرف اوباما بعد از دیدار با او که انگار حس کرده بود ترامپ آن قدر ها هم خطرناک نیست و گمانم گفته بود دلگرم شدم!

چهار. فارغ از این که ترامپ راست گو بوده یا دروغ گو، او دانسته یا نادانسته، تنها سوپاپ اطمینای برای امریکا بوده... من این احتمال را کم نمی دانم... چه بسا عده ای از آتش زیر خاکستر این افراد طالب ساختار شکنی که به ترامپ رأی دادند بیم داشته اند؛ و او تنها سرابی شده برای دل بستن آن مردم به آن... و البته این سراب، این خاصیت را هم دارد که آتش های زیر خاکستر را کم کم سرد کند... چه بسا با انتخاب ترامپ و برخی اتفاقات پس از رأای آوردنش، برخی از اهل امریکا فکر کنند دارد اتفاقاتی می افتد؛ اما غافلند که همه ی این به ظاهر ساختارشکنی ها، جزئی از ساختار بوده و تنها پیچیده تر شده... برای فریب.


پ.ن. این هم لینک آسیاب تلگرامی! اگر بزرگواری مایل بود... https://telegram.me/asiaban57

والسلام

 • آسیابان

نظرات  (۵)

 • بالای آسمان
 • منم با گزینه چهارم کمی موافق‌ترم
  اگر کسی بخواهد با این نظام های پیچیده داخل کشور مقابله کند باید چه کرد؟؟؟
  .
  از قبیل همین حلقه های فساد تا نظام بانکی و دانشگاه آزاد..
 • انــــــ ـار
 • تحلیل جالبی بود.
  به نظرم احتمال اول و دوم خیلی ضعیف اند.
  بین سه و چهار هم با توجه به مکر و سیاست آمریکا، چهارمی قوی تر باید باشد

  و ان شالله برخلاف سیاست هایشان، آمریکا به دست خودش و از درون نابود خواهد شد.
  آتش های زیر خاکستر مردم مظلوم جهان هرگز سرد نمی شود.
  پاسخ:
  از نوشته تان یاد سخنی از سید مرتضای آوینی افتادم که آقای یامین پور به مناسبت انتخاب ترامپ، در کانالش گذاشته بود:
  من در فروپاشى تمدن غرب بیشتر به تحول درونى غربى‌ها امید دارم تا جنگى رودررو... غرب از درون خواهد پوسید و در خود فرو خواهد ریخت وچون عقربى در محاصره آتش، خود خویشتن را نیش خواهد زد.

  متشکر
 • هاتف آل مجم
 • سلام کاکو
  چهار دلچسب تر بود انگار...جزئی است از ساختار...و به راستی مگر در ترامپ هم عنصری به نام راستی وجود دارد؟!
  پاسخ:
  سلام کاکو
  خوش اومدی...
  والا وقتی رئیس جمهور آمریکا نه قدرتی داره( ون قدرت آمریکا اون افرادی اند که پشت پرده جلو جلو درباره ی آمریکا تصمیم گیری می کنند) و نه توسط مردمش انتخاب میشه، چه فرقی میکنه کی باشه، 

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">